2009_Anneli

Sydkustloppet 2 maj 2009

Premiärloppet! Solen sken och vinden blåste oss friskt rakt i ansiktet. Många glada ansikten i ett solvarmt målområde. 95 anmälda inkl efteranmälning, 80 kom till start och 79 kom i mål.

 

 

Kvinnor 21,1 km

Plac.NamnOrtStartnr.Tid
1Annelie NilssonBåstad9101:41:04
2Annica Bryan Squaw Valley, CA - USA6501:45:33
3Pia MartinssonMalmö4501:47:13
4Lotta ErikssonTrelleborg10501:52:55
5Emma KristenssonTrelleborg8201:54:57
6Anki Linderoth7901:55:17
7Cherrie Augustsson Limhamn7402:06:36
8Sofia AnderssonTrelleborg10002:07:49
9Lotta WahlqvistTrelleborg4602:12:13
10Amanda HallqvistTrelleborg5802:12:48
11Kerstin OlssonTrelleborg9002:13:02
12Anna AlmqvistMadrid, Spanien202:13:21
13Anna WestessonMalmö7702:17:22
14Lotta Gonzalez Oxie7602:17:28
15Jannike LinnéTrelleborg7002:20:41
16Catharina AugustssonSkivarp7302:23:40
17Susanne KinnrellTrelleborg802:26:28
18Camilla Minnarén Svedala2202:28:39
19Charlotte FurtenbachTrelleborg7502:28:39
20Britt AhlströmTrelleborg4902:32:38
21Lisa Kaptein-KvistHöllviken1702:32:38
22Tina MalmbergHöllviken702:37:34
23Annika TernéusSkanör - Falsterbo36DNF

Män 21,1 km

Plac.NamnOrtStartnr.Tid
1Marcus PeterssonBåstad9201:20:02
2Olav NorheimTrelleborg1101:31:20
3Pär SiköLund9501:32:27
4Markus RytterkullLund9601:38:50
5Anders FritzSaxtorp8501:39:43
6Andreas PerssonHalmstad 6901:39:49
7Fredrik Liljeqvist4301:42:47
8Jacob Linderoth8001:44:48
9Anders MarlingHöör601:45:56
10Jonas Brændgaard NielsenOxie8601:46:26
11Carl TernéusSkanör - Falsterbo3501:47:08
12Erik HallengrenLund9401:47:10
13Daniel Erman Trelleborg301:47:24
14Anders Olnert Svedala2801:47:51
15Mikael LundqvistTrelleborg6001:48:46
16Terje LarssonTrelleborg8101:50:50
17Anders StrömMalmö10301:51:00
18Andrew WitseySmygehamn3001:51:07
19Bosse SöderbergTrelleborg4001:51:25
20Patrik LinellMalmö5301:51:50
21Ola NilssonHöllviken3101:52:49
22Jonas AnderssonTrelleborg3301:53:48
23Bengt RosenkvistTrelleborg2601:53:53
24Martin TufvessonHöllviken6301:54:23
25Jan Borg NilssonTrelleborg2901:54:40
26Fredrik FärdenstamSvedala3401:54:50
27Niels JoergensenDanmark5901:55:00
28Håkan NybergTrelleborg10601:55:02
29Thomas JohannessonBara2501:55:08
30Peter AnderssonTrelleborg10101:55:38
31Niklas LundvallHelsingborg9301:56:53
32Rolf LarssonTrelleborg6801:57:12
33Lars DehlinSkanör9901:57:45
34Jesper BengtssonLomma4101:57:49
35Zingo AndersenLund8701:58:23
36Anders MalmbergTrelleborg10401:58:26
37Anders HedinHöllviken5001:58:37
38Peter FrankTrelleborg4401:59:03
39Lars QaddoumVellinge10202:00:47
40Fredrik TancredTrelleborg6402:00:53
41Per GullstrandMalmö1202:02:43
42Ola KarlssonTrelleborg6202:02:59
43Alf WesterbergTrelleborg7202:03:54
44Tommy PerssonYstad3202:03:54
45Gustaf KrigströmTrelleborg6102:06:08
46Alf ArnshedTrelleborg7802:06:40
47Tom ArnshedTrelleborg8402:08:21
48Peter "Släggan" ChristensenTrelleborg6602:10:09
49Pelle MårtenssonTrelleborg1402:12:27
50Thomas HallqvistTrelleborg5702:12:48
51Thomas DagsbergMalmö10702:13:39
52Per NyströmBagarmossen, Sthlm1002:16:09
53Christer HallgrenTrelleborg102:19:15
54Johan BergelinFalsterbo9802:25:40
55Thomas MagnussonFalsterbo9702:25:40
56Mats HolmHöllviken5502:26:05
57Roger ThellTrelleborg5402:31:24