2010_tidtagning_600

Sydkustloppet 1 maj 2010

 

Vädret var molnigt, 12-14 grader och frisk västlig/sydlig vind mestadels medvind alltså. Bra löpväder, men kyligt i målet. Manuell tidtagning.

Nytt deltagarrekord med 194 startande och nya banrekord!

 

Kvinnor 21,1 km

Plac.NamnOrtLagStartnrResultat
1Helena HärdMalmö10301:37:06
2Annelie NilssonBåstad17901:39:08
3Pia MartinssonMalmö12901:44:20
4Sara CarsbrantMalmö23901:44:57
5Emma KristenssonMalmö24401:45:26
6Ingrid ÖstlundTrelleborg16701:47:07
7Lotta ErikssonTrelleborg24801:47:59
8Annika TerneusHöllvikengetcuster.se22601:51:09
9Marie KarlssonMalmö21301:52:24
10Karolina LarssonMalmö23001:54:10
11Winnie Krogh ReiffTrelleborg16501:56:21
12Gisela KramerHöganäs3701:57:40
13Annelie GustavssonStockholm Hammarby Sjöstad16601:57:59
14Sofia Andersson Trelleborg12801:58:05
15Cecilia AhlmarkTrollhättan19401:58:32
16Anki PerssonHarlösa14901:59:33
17Annemarie ZinckHolte, Danmark19701:59:42
18Eija LindqvistTrelleborg2502:00:25
19Amanda FridTrelleborg13802:00:25
20Pernilla NyBjärredTeam Create5902:02:53
21Maja SelseTrelleborg9302:03:24
22Kerstin OlssonTrelleborg3502:04:07
23Matilda PålssonHöör21602:05:36
24Mathilda OlssonBeddingestrand11902:05:49
25Ellinor OlssonBeddingestrand12002:05:50
26Gunilla KristianssonKällstorp23102:06:57
27Sofie LarssonSkanör5102:08:55
28Marna Juhlin Hässleholm4402:08:59
29Lotta GonzalezOxie7102:09:11
30Amanda Hallqvist Trelleborg7502:11:13
31Mia WrannertTrelleborg13502:12:37
32Britt AhlströmTrelleborg1702:13:14
33Jenny PariolaTrelleborg6502:14:17
34Maria Emilsson  Trelleborg18202:14:32
35Jessica BemerholtYstad18302:14:32
36Jannike LinnéTrelleborg3102:16:58
37Lotta WahlkvistTrelleborg20002:18:42
38Charlotte FurtenbachTrelleborgKul-tur laget5502:27:12
39Ana FriksmoMalmö23702:48:56
40Pia CroallTrelleborg4102:50:07
41Catharina AugustssonSkivarp38DNF

Män 21,1 km

Plac.NamnOrtLagStartnrResultat
1Magnus HanssonMalmö24701:13:26
2Marcus W PeterssonBåstad17801:14:16
3Mikael WestinLundHumanus Gymn.15101:22:08
4Johan Jönsson TrelleborgRäddningstjänsten Trbg21801:26:28
5Daniel ErmanTrelleborgBloggjoggarna301:27:05
6Magnus LundbergTrelleborgÖparkrunners13001:27:16
7Kristian RybakTrelleborgRäddningstjänsten Trbg21901:27:26
8Olav NorheimTrelleborg4001:28:19
9Håkan LarssonTrelleborgÖparkrunners20301:29:24
10Markus RytterkullLundTeam Create20401:29:31
11Gunnar ÖhrwallSmygehamn14501:30:05
12Pär SiköLundTeam Create21101:30:18
13Roger NilssonHäljarp15401:30:31
14Martin SvenssonTrelleborgÖparkrunners20801:31:40
15Christer AnderssonSödra SandbyDTSS7901:31:50
16Daniel TengbergLund16201:32:57
17Jonas SvenssonTrelleborg13701:33:43
18Mikael KuhlinGöteborg16901:34:04
19Anton Sandberg  LundJS Sverige AB 22001:34:45
20Johan FolkessonMalmö9701:34:52
21Bengt WiedelTrelleborg9401:34:55
22Stefan Persson22801:35:17
23Andrew WitseySmygehamn10401:35:39
24Jimmy AnderssonÖsterlia20501:36:00
25Magnus WallinÅkarp24501:36:06
26Michael SjöstrandMalmö6401:36:53
27Håkan Malmqvist Trelleborg1801:36:55
28Andreas Olsson (istf Magnus Magnoy)TrelleborgRäddningstjänsten Trbg21701:37:33
29Fredrik LiljeqvistSkurup1101:37:41
30Per RabeLaholm9801:37:46
31Jimmy BrorssonMalmöJS Sverige AB 20101:38:01
32Mikael BjörkMalmöBloggjoggarna901:38:10
33Fredrik LarssonBeddingestrand19601:38:15
34Tobias Holmqvist Göteborg13301:38:48
35Andreas Ekholm Bara25001:39:42
36Fredrik TancredTrelleborg5201:39:44
37Mattias Dahlsjö Trelleborg21501:40:14
38Niels JørgensenTrelleborg17201:40:37
39Christofer Ahlcrona BjärredJS Sverige AB 6001:41:14
40Gustaf RislingJärfälla7701:41:18
41Kenneth JanssonMalmöHumanus Gymn.8501:41:24
42Anders MarlingHöör601:41:39
43Joakim PeterssonSollentuna4501:41:44
44Joel RydhKalmarBloggjoggarna701:42:24
45Mikael LundqvistTrelleborg18101:42:35
46Christer CarlssonTrelleborg5001:43:30
47Peter Nählstedt Trelleborg12601:43:44
48Johan HedblomMalmö19001:44:00
49Daniel LjungdahlHöör17501:44:10
50Jonas PerlerydV Ingelstad24601:44:34
51Stefan TonkinKlagstorp18801:44:41
52Anders StrömMalmö24001:44:42
53Peter LiljenforsMölnlyckegetcuster.se9201:45:15
54Björn DataTrelleborg8401:45:19
55Michael Daly Trelleborg7201:45:57
56Anders MalmbergTrelleborg14101:45:58
57Ulf BengtssonTrelleborgFritids IF16001:46:17
58Stefan CarlqvistTrelleborgKul-turlöparna1501:46:39
59Peter RybäckHelsingborg22501:46:54
60Lars QaddoumVellinge24901:47:25
61Anders SjöbergMalmö24201:47:32
62Terje LarssonTrelleborg18001:47:49
63Bengt RosenkvistTrelleborgTre Lyktor19301:48:13
64Pehr SaurowTrelleborg5801:48:29
65Peer KlugMalmö3601:48:30
66Bo SöderbergTrelleborgHagespissarna17101:48:32
67Nicklas Johnsson Veberöd3201:48:35
68Henrik WesterbladSkegrie24101:48:48
69Daniel JönssonTrelleborgTre Lyktor22301:49:01
70Robert FelixHöllviken10701:49:40
71Niklas LundvallHelsingborg22401:50:00
72Christoffer BengtssonMalmö23601:50:36
73Christian ErikssonLövestad10601:50:44
74Oskar BengtssonTrelleborgKul-turlöparna2001:50:45
75Linus LindströmVellinge11001:50:51
76Jonas AnderssonTrelleborgHagespissarna7301:50:55
77Peter FrankTrelleborgHagespissarna6901:50:59
78Lennart KeussenLund8301:51:28
79Frans WalldénTrelleborgKul-turlöparna22701:51:50
80Josef Silva MobergTrelleborg16401:52:05
81Martin TufvessonHöllviken10001:52:09
82Jan Borg NilssonTrelleborgHagespissarna8101:52:19
83Ulf JohanssonSödra SandbyDTSS10901:52:24
84Joachim BieleckiMalmö14701:52:28
85Hannu SirviöTrelleborg5601:52:38
86Peter JohnssonTrelleborg6101:53:06
87Tony BendrinVellinge23801:53:31
88JanÅke WeilandKlagstorp12701:53:37
89Anders Juhlin Hässleholm4301:53:41
90Andreas ForsénMalmö23301:54:03
91Alf WesterbergTrelleborg6201:54:04
92Jarek MilewskiHjärup21001:55:04
93Stig PerssonTrelleborg8701:55:12
94Ola SvenssonBedingestrand23501:55:18
95Dag EreniusLöddeköpinge14201:55:24
96Rolf LarssonTrelleborg13201:56:11
97Patrik BerglundMalmöJS Sverige AB 18901:56:17
98Ulf JönssonLund11101:56:57
99Gustaf KrigströmTrelleborg1301:57:06
100Pelle NyströmBagarmossen, Sthlm401:57:11
101Edvard FoungHöllviken6301:57:38
102Ola KarlssonTrelleborg14001:57:54
103Olle SvalanderLilla Beddinge12501:57:58
104Jan HerbertsonBunkeflostrand 2401:58:14
105Christian AhlmarkTrollhättan19501:58:32
106Anders Andersson Trelleborg13601:58:42
107Björn BennrupFalsterbo14401:59:12
108Jan SöderbergMalmö19901:59:14
109Anders PalmkvistKlågerup6601:59:22
110Niklas LarssonTrelleborg18401:59:27
111Martin ThulinMalmö22901:59:32
112Jonas FolkstrandTrelleborg9601:59:37
113Joakim NilssonMalmö7001:59:56
114Hans-Olof ChristenssonKlagstorp  20602:00:18
115Robert GalambosHöllviken20902:00:18
116Ulf RittemarYstad11802:00:19
117Jörgen ÅkermanTrelleborg22202:01:36
118Miguel NilssonSödra Sandby DTSS8002:01:56
119Gunnar HenrikssonKlagstorp  20702:02:04
120Robin FreijKlagshamn19802:03:04
121Björn StrömbäckBeddingestrand22102:03:06
122Thomas NehlinTrelleborg9902:03:54
123Jan LindénVinslöv13402:05:12
124Jonas Brændgaard NielsenOxie21202:05:25
125Rasmus ArnessonHöörHumanus Gymn.15202:05:36
126Paul ZanderKlågerup7402:05:49
127Nils-Olle ElofssonTomelilla17702:06:00
128Rolf AnderssonHöllviken14602:07:21
129Ola Attlehed Svedala12202:09:17
130Jonas NilssonTrelleborgKul-turlöparna13902:09:17
131Christian ChristofferssonVellinge 12302:10:29
132Jonas ErikssonMalmö21402:10:50
133Thomas HallqvistTrelleborg7602:11:13
134Jonas ErikssonTrelleborg11402:12:02
135Per KristianssonKällstorp23202:12:03
136Torgny Husén Höllviken24302:12:12
137Magnus HiaggAnderslöv23402:12:48
138Benjamin Ljungdahl Smygehamn17602:14:55
139Christer HallgrenTrelleborg102:15:53
140Olof Odier Trelleborg2902:16:31
141Fredrik BrobeckHöör9002:16:38
142Roger ThellTrelleborg802:17:57
143Bengt SvenssonMaglarp15802:18:32
144Lennart EkelundHeberg3402:21:26
145Erik HanssonSmygehamn16802:23:44
146Per-Åke Walldén TrelleborgKul-turlöparna5702:27:12
147Mats HolmHöllviken11502:29:21
148Jarl SvenssonTrelleborg1902:29:39
149Jonas EkelundMalmö3302:35:52
150Oskar ÖstlundTrelleborg17302:52:49
151Jakob MelanderLund8803:02:30
152Martin AlmMalmö8903:02:30
153Jan Olsson (istf Mikael Hansson)Trelleborg68DNF

Lagtävling

Plac.StartnrLagnamn / Löpare ResultatLagtid
1Öparkrunners04:28:20
130Magnus LundbergTrelleborg01:27:16
203Håkan LarssonTrelleborg01:29:24
208Martin SvenssonTrelleborg01:31:40
2Räddningstjänsten Trelleborg04:31:27
218Johan Jönsson Trelleborg01:26:28
219Kristian RybakTrelleborg01:27:26
217Andreas OlssonTrelleborg01:37:33
3Bloggjoggarna04:47:39
3Daniel ErmanTrelleborg01:27:05
9Mikael BjörkMalmö01:38:10
7Joel RydhKalmar01:42:24
4JS Sverige AB 04:54:00
220Anton SandbergLund01:34:45
201Jimmy BrorssonMalmö01:38:01
60Christofer Ahlcrona Bjärred01:41:14
189Patrik BerglundMalmö01:56:17
185Rikard BertheliusLommaDNS
5Team Create05:02:42
204Markus RytterkullLund01:29:31
211Pär SiköLund01:30:18
59Pernilla NyBjärred02:02:53
6Humanus Gymn.05:09:08
151Mikael WestinLund01:22:08
85Kenneth JanssonMalmö01:41:24
152Rasmus ArnessonHöör02:05:36
153Jonatan FolkeMalmöDNS
7DTSS05:26:10
79Christer AnderssonSödra Sandby01:31:50
109Ulf JohanssonSödra Sandby01:52:24
80Miguel NilssonSödra Sandby 02:01:56
8Kul-tur laget05:29:14
15Stefan Carlqvist01:46:39
20Oscar Bengtsson01:50:45
227Frans Walldén01:51:50
139Jonas Nilsson02:09:17
55Charlotte Furtenbach02:27:12
57Per-Åke Walldén02:27:12
9Hagespissarna05:30:26
171Bo SöderbergTrelleborg01:48:32
73Jonas AnderssonTrelleborg01:50:55
69Peter FrankTrelleborg01:50:59
81Jan Borg NilssonTrelleborg01:52:19
10getcuster.seingen tid
92Peter LiljenforsMölnlycke01:45:15
226Annika TerneusHöllviken01:51:09
5Pelle MårtenssonHöllvikenDNS