2013result_medalpic

Sydkustloppet 27 april 2013

Härligt löparväder, en skinande vårsol, ca 10 grader och en måttlig vind från nord / nordväst.

Nytt deltagarrekord med 651 startande och nya banrekord för både dam och herr.

För första gången fick löparna medaljer vid målgång. (Fick du ingen? Hör av dig så ordnar vi en till dig!)

Tidtagning med chip i nummerlapp av Racetimer. (Resultaten finns även hos Racetimer >>)

Hoppa ner till Resultat Män >   Hoppa ner till Resultat Lag >

Kvinnor 21,1 km

PlatsFörnamnEfternamnOrtRepresenterarStartnrResultat
1NinaAnderssonLund4961:29:51
2CarolineFredrikssonMalmöTeam Nightman4321:32:04
3AnnNässel7581:34:54
4IsabellaBjörklundFärlöv5571:36:10
5VeronicaGripMalmö6201:36:36
6SaraGidnerLund7331:38:12
7AnnaStenbeckKöpenhamn6191:38:39
8EvaHjort WirténTorna HällestadBjörnstorps IF6461:39:43
9PetronellaJangstamHöllviken6131:42:10
10EllinorChristenssonSmygehamn6021:43:26
11CamillaAndénLund4901:45:09
12PernillaBökmanRonnebyRonneby OK5111:45:12
13KarolinaJonassonAnderslöv2591:46:28
14HildaAnderssonMalmöAnderssons Sport Sällskap2841:48:03
15LinaAtterydStockholm6251:48:07
16CharlottaGottschalk diedenmalmöSveriges Byggindustrier5611:48:12
17EmmaKristenssonMalmö521:48:36
18CamillaDenckertStockholmPuls och träning2131:48:36
19SaraAssarssonMalmö5991:48:59
20Anki2LinderothMalmöHeleneholm IF Tri Team4451:49:15
21NathalieHasselbergMalmö4881:50:29
22AnnikaNilssonTrelleborg2091:51:15
23UlrikaSärvegårdMalmöHeleneholms IF7491:51:18
24JuliaPerssonLund2151:51:23
25MarianneLiljaHöörFrosta Multisport1171:51:54
26MalinOtthénKävlingeFysgruppen1401:51:56
27SofiaSvennerstedtLundTeam Svenne2571:52:34
28LinneaRoddarMalmö6011:52:51
29TanjaBjörckStora Uppåkra7161:52:52
30SabineSwobodaMalmö7311:53:02
31GunillaFritzeFalsterboFriskis & Svettis Vellinge3171:53:06
32KateWdowiak7601:53:12
33BirgittaCederströmKävlinge731:53:17
34PatriciaLemlandTrelleborg6811:53:27
35AnetteFredlundTrelleborgEntré6881:53:35
36ElinOsbeckSandhemSandhem4791:53:49
37ThereseLindforsTrelleborg4671:53:58
38EvaSvantessonStaffanstorp791:54:00
39PiaHaraldssonTrelleborg471:54:06
40NicoleLindgrenYstad6631:54:08
41ElinArnshedTrelleborg4421:54:30
42EmelieJärlidLund6531:54:57
43RebeccaManieriLimhamn7401:55:04
44MariePetrelius FäldtTrelleborg6861:55:08
45ChristinaKämpelyckeSvedalaNaturek171:55:09
46ChristinaAndersson SkogOlofströmStigmännen OK, Karlshamn4491:55:19
47NinaFredrikssonSvedalaMig själv 🙂7231:55:29
48AnnikaMichelsenSkegrie1701:55:31
49ÅsaNorheimTrelleborgGislöv IF931:55:32
50Margret LouiseGrenTrelleborgKustjoggarna5031:55:34
51SaraOlinMalmö1981:55:35
52CamillaSöderlingTrelleborg3281:55:39
53CamillaTangvaldSkanörFriskis & Svettis Vellinge3671:55:53
54CeciliaSchönmeierHuddinge3991:55:54
55CinaCederbergTrelleborgKustjoggarna3841:56:03
56RebeckaSvennerstedtLundTeam Svenne2561:56:18
57AlexandraPalmbladGislövs läge351:56:42
58HelgaAsgeirsdottirGöteborg6431:57:00
59UlrikaLindbroTrelleborgKnowit1641:57:44
60GabriellaOlssonSkånes Fagerhult5251:57:51
61MalinJärletoftBroby6991:58:03
62EijaLindqvistTrelleborg2881:58:06
63MarieWesterbladHässleholm2531:58:23
64CharlotteWengenberg7621:58:24
65AnnaGisselssonLund5521:58:50
66AnnaWallengrenHjärupPeablöparna Malmö3341:59:08
67SofiaMörtsellVarberg4951:59:11
68Ann-SofieMartinez RiquéAnderslövKustjoggarna381:59:19
69FridaLarssonYstad4551:59:21
70LinnAkkadMalmö7511:59:47
71SigneTomsoneLundindividual4641:59:50
72FilippaMellbournLimhamnFastighetskontoret Malmö Stad4071:59:54
73EllenOlssonLommaNäckrosor7282:00:11
74IdaHalldénMalmö1552:00:44
75CarolineMansellTrelleborg2892:00:53
76AnnaSturestamTrelleborg3322:00:59
77PernillaAgardhLomma402:01:07
78MärtaJohanssonSimrishamn2832:01:14
79Ann-LouiseFolinSvängstaOk Skogsfalken4262:01:24
80RenateNordenfeltSkanör6382:01:27
81JohannaBillMalmö7322:01:27
82HannaPalm JohanssonLund6112:01:34
83Ann-LouiseZanderHässleholm6912:01:35
84ThereseGerdmanMalmö3472:02:16
85SusannaBöösLund6452:02:51
86KlaraAnderssonTrelleborgAnderssons Sport Sällskap1592:03:00
87YlvaGanslandtMalmö3582:03:10
88LinnRosén HultkrantzJönköpingWomen around the world3142:03:23
89InessaBjartmarLund5832:03:40
90HelenaLambertKlagstorp3312:03:44
91AnnikaMalmgrenTrelleborgJägermeister Tour3662:03:56
92LinaHedmanGärds Köpinge5702:03:59
93KristinaBorgqvistHöllviken3892:04:20
94AmandaHallqvistTrelleborg952:04:29
95SusanneNorlénLund4932:04:31
96MiaWrannertTrelleborg62:04:45
97LindaJohanssonLund4992:04:50
98SusanneKinnrellTrelleborg2932:04:57
99LindaHedin LiljegrenSkivarp7202:05:07
100KatrinHumalLundThe Mansion1782:05:12
101KristinaBerglundfalsterboFriskis & Svettis Vellinge3012:05:14
102JeanetteRosvallTrelleborg6592:05:47
103EmelieHåkanssonTrelleborg3922:05:50
104LupitaSvenssonMalmö4192:06:06
105EleonoreAnderssonMalmö4372:06:16
106GertrudHermansenMalmö3972:06:28
107LolloNybergTrelleborgOK Kontinent3942:06:56
108CharlotteEricssonSjuntorpOK Gipen4332:06:59
109MarleneBerggrenTrelleborgKustjoggarna5082:07:01
110JessicaOlssonMalmö5622:07:06
111ÅsaJärvholmLund2232:07:23
112HelenaSandbergMariestad562:07:47
113JessicaÅkesonHörby1032:08:06
114AnneliLindrothLundBjörnstorps IF5942:08:09
115CeciliaHugossonLommaLunds OK4862:08:10
116KerstinOlssonTrelleborgEntré1112:08:44
117LizenJohanssonTrelleborg5302:09:09
118ÝrFrisbaekLund1912:09:15
119MariaEkTrelleborg132:09:25
120EmmaSegerhagen LövdenTrelleborg2972:09:26
121ElisabetSödergrenTrelleborg5092:09:28
122SaraHanssonKlagstorp2682:09:49
123MalinFrankelTrelleborg3132:09:49
124DagnyFranklinsdottirKungsbacka2482:10:48
125MichelleFoldschakLund6152:11:01
126LinaSöderbergMalmö7032:11:16
127KatarinaSöderlundBeddingestrand2182:11:21
128EvelinaBladh WinborgTrelleborgKustjoggarna 242:11:46
129AnneliThulinSvedala4852:11:47
130IdaEriksdotterMalmö2402:11:53
131AnnelieThomassonSibbhultFK Göingarna5782:12:00
132HanaThomassonTrelleborg722:12:15
133LindaSchyllertTrelleborg5272:12:30
134CoraliePearsonTewkesburyAlmost Athletes1022:12:39
135KarinLangBunkeflostrand1052:12:53
136LottaHanssonTrelleborgOK Kontinent4142:12:59
137AnnaAnderssonMalmöDa Gang5552:13:34
138LindaHåkanssonTrelleborg2042:13:49
139FridaHanssonHarlösa6612:14:18
140LinaGustafsson MobergStockholm5482:14:32
141SofieErmanTrelleborg552:14:44
142AnnetteBergerusTrelleborgTorre1712:15:37
143VesnaÅkerbergLomma3652:15:57
144MarzenaPerssonMalmö6752:16:08
145EmelieFranssonMalmö812:16:14
146MalinIsanderSimrishamn3042:17:24
147CarolineJogmarMalmö5982:17:33
148SofieArnetorpMalmö3482:17:47
149KarinHasselbohm7682:18:30
150Unnur ThoraHögnadóttirHelsingborg1922:19:08
151MelaineFoersterMalmö3562:19:25
152SusanneLundbladVellinge6072:20:31
153CatrinWennberg-ParfittLilla Beddinge, Klagstorp842:21:26
154AgnetaRoosLund4132:21:33
155ElinNordénGöteborg4432:22:10
156IdaLevinVellingeTeam Hildur3782:22:28
157KarinAndermyr HolmgrenKlagstorp2742:22:43
158AmandaNilssonTrelleborg6402:23:29
159MadeleineHögberg OlssonHöllvikenSveriges Byggindustrier5752:24:18
160MatildaNordahlLimhamnMalmö Löparförening802:25:52
161KatrinThorarinsdottirGöteborg3222:26:09
162JohannaMagnussonTrelleborgTeam Hildur3752:27:39
163KyokoWadaLund4832:29:40
164MyMagnussonBeddingestrand2662:31:57
165SaraÅkermanMalmöDa Gang2782:33:04
166AlexandraAnderssonLund1292:34:08
167PetraHamskogTrelleborg3542:34:08
168MartinaSchorkopfLomma5642:34:32
169LindaAbrahamssonBeddingestrand6242:35:20
170SofiGudmundsson ÖströmTrelleborg7572:35:49
171StinaAnderssonMalmöAnderssons Sport Sällskap2862:36:51
172AnnLarssonSmygehamnEntré5452:36:52
173JoannaAndersson KristensonTrelleborgKustjoggarna3092:37:22
174CeciliaSjöstrandSkivarp142:38:07
175ViktoriaStjärnhimmelLund7292:38:07
176FridaMagnussonTrelleborg2642:38:13
177Jeanettele MahieuTrelleborg1082:39:05
178ThereseJönssonVellingeTeam Hildur3742:40:24
179MajaAnderssonTrelleborgAnderssons Sport Sällskap1602:40:32
180JeanetteFranzénMalmö4202:42:22
181ElinPerssonTrelleborgEntré5802:44:37
182ErikaLundqvistMalmö4732:45:12
183CharlottWollmérArlöv4212:47:33
184SandraSånessonTrelleborg2302:47:41
185ChristinaNordinTrelleborgÖsterbro4582:50:21

Män 21,1 km

PlatsFörnamnEfternamnOrtRepresenterarStartnrResultat
1MagnusHanssonMalmöIFK Trelleborg4301:11:14
2MarcusPeterssonBåstadIK.jogg4011:13:30
3MagnusNilssonSvedalaIntersport4101:15:24
4OlaÅkessonMalmöPolisen Malmö3611:19:21
5OddNyheimTrelleborgSportclubb oasen5591:20:28
6SebastianAndrénMalmö5951:20:43
7KristianOrtnerBunkeflostrand2951:21:52
8JonasPorshultKarlskronaTeam Blekinge2031:22:18
9ErikAnderssonMalmöPildammarna421:22:34
10AndreasKerrenÅkarpPildammarna1511:22:48
11JohanEwaldMalmö3851:23:13
12KalleKoinberg HenriksonMalmöTeam Nightman4311:24:24
13FredrikOlssonMalmöPildammarna6041:25:25
14DanielÅmanDalby4971:25:49
15MikaelCarlssonLund891:25:54
16MagnusLundbergTrelleborgIFK Trelleborg1991:26:02
17KasperThulinHöllvikenKämpinge GF4571:26:22
18FilipHåhusMalmo2101:26:27
19HenrikEkstrandMalmöPildammarna5811:26:28
20HåkanLarssonTrelleborgIFK Trelleborg901:26:31
21DanielLjungdahlHöör1251:27:10
22AndreasGartmyrHelsingborg2821:27:16
23AndréAhlbinMalmö1481:27:18
24SimonWikstrandHelsingborgDreamwork851:27:50
25DanStenqvistMalmöTeam Solde2141:28:11
26TomasBoremalmHaparanda3301:28:18
27GunnarÖhrwallSmygehamn2171:28:20
28ChristianKlingebrantAsmundtorpBjörnstorps IF5431:28:35
29DanielTengbergBjärredCrispTeam971:28:52
30RikardSärvegårdMalmöHeleneholms IF7481:28:55
31HenrikBratt7611:29:00
32OlavNorheimTrelleborgGislöv IF911:29:15
33OlaFlisbäckDösjebro6561:29:17
34ErikPerssonsödra sandbyCrispTeam4841:29:22
35MattiasLindskogHässleholm3571:29:45
36Sannevan der WalLundThe Mansion1791:29:49
37HenrikLindgrenGenarpKustjoggarna7121:30:16
38MikaelNilssonStaffanstorpBjörnstorps IF5581:30:33
39HenrikNambordLomma1761:31:00
40GustavSvenssonLundMaskinteknik LTH631:31:23
41BengtWiedelTrelleborgSkårerunners3691:31:27
42OlofLindbergMalmöIntersport5721:31:51
43MikaelThomassonSibbhultFK Göingarna5791:32:09
44Michaelle MahieuTrelleborg1071:32:16
45PärSiköLundTeam Create91:32:48
46StefanFörareTrelleborgKustjoggarna4481:33:06
47PeterGripMalmö6211:33:18
48MathiasRosenbladVästra frölundaGrimmered hell moppers7441:33:37
49GlennAlverusHelsingborgIS Göta6931:33:44
50RobertAnderssonHöörFrosta Multisport1091:34:15
51JesperMånefjordLundLSSK4711:34:23
52OlaNilssonMalmö7141:34:23
53FredrikKrantzMALMÖHeleneholm IF Tri Team1681:34:31
54PerSvenssonAnderslöv6521:34:32
55ErikStomrudKalmar1631:34:33
56JonasNielsenOxie4801:34:48
57RikardBertheliusLommaJS Sverige6821:35:02
58PeterKarlssonVärnamoApladalens LK5461:35:10
59JesperPeterzénMalmö1161:35:13
60KennethJanssonMalmöPildammarna3901:35:21
61JakobBuch-JepsenMalmö6831:35:31
62BjörnPetterssonHöllviken1901:35:33
63JonasLarssonGislövs lägeTrelleborgspolisens IF2271:35:39
64RichardCederbergKävlinge2631:35:40
65FredrikHugossonLommaLunds OK2071:35:50
66MikaelIsakssonEslöv1191:36:10
67TobiasHolmqvistGöteborg6121:36:18
68TonyJönssonKristianstadRyssbergets IK391:36:21
69MattiasWesterLundTeam Signum1731:36:25
70MatsFallmanVellingeFLSmidth A/S651:36:27
71MattiasTillyVellinge3381:36:35
72MartinGanslandtTrelleborgKustjoggarna41:37:01
73JensThuressonMalmöÖnnestad7461:37:01
74ThomasErikssonBeddingestrandÖT Smygehuk FF31:37:06
75BengtJohnssonMalmö2811:37:10
76AndrewWitseySimlinge2771:37:18
77TonyAnderssonLundTriathlon Syd591:37:21
78HugoJystrandSmygehamnÖT Smygehuk FF2551:37:24
79MattiasDahlsjöTrelleborg3491:37:34
80HenrikMagnussonMalmöF.C. Lagunen6231:37:38
81MiroslavHopjanLund4721:37:40
82PetterLundbergMalmömig7471:37:40
83PeterLintonLomma1831:38:09
84MagnusKwantTyringe6491:38:15
85BirgerSteffensenTrelleborg5291:38:19
86JonasJohanssonNättraby6271:38:21
87HenrikWesterbladTrelleborg3771:38:23
88MatsSvenssonHumlarpmig själv6051:38:49
89JohanStrandMalmö7071:38:50
90MagnusJennefeltStockholm3501:38:54
91JarekMilewskiHjärupTriathlon Syd981:38:57
92RogerLeandersonSvängstaStigmännen OK, Karlshamn4501:38:59
93HenrikPerssonKristianstad3641:39:11
94AlecGolstrandKristianstadLonesome Runners581:39:15
95MartinEricssonGöteborg2981:39:17
96NicklasRöhlSkanör761:39:20
97BesnikIsmajliMalmö3351:39:27
98TorbjörnRuckmanHörby601:39:29
99PerKvistTrelleborgKustjoggarna741:39:39
100SebastianSeppalaMalmöleasup.com1521:39:39
101AndreasLiljebackMalmö5931:39:39
102DanielLandénTrelleborg1451:39:45
103JonasGöranssonSvedalaGöranssons Elservice AB5331:40:10
104ErikMånssonMalmö5501:40:10
105JonasPerssonSkurupTryckfolket3431:40:18
106Per-ÅkeWalldénTrelleborg3811:40:21
107ConnyStändigHöörFrosta Multisport1131:40:22
108ErikLundinLund6161:40:26
109RobertTolonen SchermanMalmö261:40:40
110AndersOlnertSvedalaMig själv4181:40:49
111GaelJolySmedstorpAndrarums IF5911:40:59
112AndersMarlingHöörFrosta Multisport451:41:02
113MatsNilssonMalmö4741:41:10
114MartinAnderssonAnderslövKustjoggarna2461:41:11
115JonasPerssonSödra Sandby4911:41:19
116LarsGullersÅkarp201:41:26
117JoelTryggSvedala2011:41:37
118PeerKlugMalmö1441:41:45
119JesperPerssonEKEHansa-hoburg IF2751:41:45
120AdamSwegerSkanörFriskis & Svettis Vellinge3801:41:53
121FredrikHärstedtTrelleborgBK Skansen3071:41:56
122ErikAxÖsterskär6181:42:06
123ThomasPerssonTrelleborgKustjoggarna5311:42:07
124LukasSegelmarkLund1351:42:12
125KristoferJohannissonLund5351:42:25
126JonasRosdahlSkegrie5851:42:26
127OlaEhrstedtKnow IT7711:42:27
128HampusWetterstrandTrelleborg5441:42:30
129RobertFelixHöllvikenHöllvikens boxningsklubb611:42:32
130PierreSöderbergHöllviken4611:42:37
131HåkanZaarLjunghusen781:42:38
132JonnyNilssonMalmö441:42:49
133MattiasErikssonKristianstadVi i Wä1431:43:07
134KristerSvantessonStaffanstorp3101:43:09
135DanielErmanTrelleborgIFK Trelleborg21:43:22
136AndersPaulsenLandskrona7371:43:22
137MortenHougaard MadsenBunkeflostrand1061:43:24
138MatsKlippbergHöllvikenKnowit1671:43:24
139JesperFuhrStockholmJeppolino6681:43:25
140ChristianWiedelMalmöSkårerunners3701:43:26
141KlasJohanssonHelsingborgKBM Advokatbyrå5171:43:45
142JensAnderssonMalmö1331:43:50
143AxelHoltåsMalmöKnowit1661:43:59
144PetterHillingeMalmö4891:44:08
145ChristianRasmusson7551:44:08
146ChristerHanssonTrelleborgTrelleborg3931:44:09
147TimNielsenTrelleborg7111:44:10
148TordJohannessonHarlösaHarlösa IF4751:44:13
149OlofNilssonSkurup6581:44:14
150Lars-GöranMånssonMalmö4091:44:15
151OlofOstranderHöllvikenHeleneholm IF Tri Team211:44:18
152OlaSvenssonBeddingestrandSvensson & Son Måleri6901:44:20
153AndersPalmquistKlågeruppartri691:44:22
154AndersDahlbäckHöllviken4391:44:29
155MichaelDalyTrelleborgKustjoggarna431:44:32
156AndersDahlströmVellinge1741:44:42
157RobertHanssonMalmöTetra Pak IF1471:44:43
158ChristoferLarsson JarälvMalmö771:44:48
159GöranÖnnerbyMellbystrandAnderstorps OK6701:44:52
160GustafStenLomma4691:44:56
161HardyJonshagenTrelleborgFriskis & Svettis Vellinge4631:44:57
162MikaelJohanssonRonnebyRonneby OK5121:45:07
163AndersJohanssonTrelleborg481:45:08
164StefanFrecceroMalmöMalmö Löparförening5731:45:15
165TomasAxelssonRydebäckTeam Signum5961:45:15
166OlaNilssonÄngelholm3821:45:16
167PeterHenrikssonRonneby5161:45:29
168MagnusHolstMalmö3551:45:38
169AndersSjöströmGöteborgTeam Signum271:45:39
170AxelBroholmSkövde5261:45:40
171DanielGunnarssonStockholmOestermalm1871:45:46
172SvenHagen1801:45:53
173ZoltanMichisLund1851:46:05
174JesperArnshedTrelleborg5321:46:07
175SebastianWestbergLund6621:46:09
176JohanLevinVellingeTeam Hildur3721:46:13
177CallePerssonUnnaryd7411:46:31
178NilasHultmanMalmö2991:46:35
179NiklasJohanssonGenarp4981:46:35
180BertilPerssonTrelleborgE.ON IK4411:46:42
181MartinBengtssonTrelleborgmig6791:46:45
182ErikSvenssonKlagshamnIFK Klagshamn641:46:47
183OlaPalmbladGislövs läge341:46:50
184Jan-olofSvenssonFalkenbergFalkenbergs rr881:46:52
185JanOlssonStockholm7661:46:55
186KristofferAndersonMalmö5691:47:02
187MatiasPakarinen7641:47:04
188HampusKiotseridisHöllviken5891:47:13
189MarcoSvantessonAnderslöv4621:47:17
190LeifTengbergTrelleborg5051:47:18
191JörgenSjöslättSkurup7011:47:18
192PaulFeltbergerSvedala5011:47:21
193FredricCarlsonMalmö5411:47:23
194HåkanNilssonFärlövKristianstads Triathlonklubb321:47:28
195ChristerNylanderKristianstad6781:47:37
196CorfitzNelssonNybrostrandSveriges Byggindustrier5741:47:38
197PatrikFuhr7651:47:38
198BosseSöderbergTrelleborgHagespissarna6761:47:39
199JimmyCaldenYstad4531:47:45
200FredrikNordbladhLöddeköpingeLöddeköpinge291:47:57
201DavideAzzalinTrelleborg6331:48:06
202AndreasCederströmKävlinge161:48:15
203FlemmingReiderstadÅkarp3191:48:18
204Lars JohanKristenssonLund1841:48:33
205GustafKrigströmKarlskrona121:48:57
206PeterPerssonYstad4541:49:02
207SimonYngveTrelleborgOK Kontinent6171:49:09
208ÅkeFrändeviLimhamnCaldic Sweden AB3981:49:13
209JonasFredrikssonSvedalaSvedala3181:49:17
210JonasElmerSkurup5071:49:18
211AndersStrömMALMÖHeleneholm IF Tri Team4821:49:25
212PeterLöfstrandTrelleborg3331:49:49
213LoveBergquistMalmöFu(L)a Ankungen4231:49:49
214AndersPerssonMalmöFriskis & Svettis Vellinge4361:50:02
215JonasWelinTrelleborg2651:50:07
216JonAnderssonMalmöFu(L)a Ankungen4241:50:12
217PerSaurowTrelleborgKustjoggarna81:50:15
218IngeSixtenssonEslöv5401:50:25
219HenrikBuhlHöör7391:50:28
220UlfHasslingRydebäckATEA301:50:37
221DennisÄhrlundFlen1261:50:38
222Jan ÅkeCarlssonFalsterboFriskis & Svettis Vellinge3531:50:39
223ÖrjanBerghMalmöIK Stym4771:50:39
224HåkanNybergTrelleborgOK Kontinent3951:50:50
225JonasSvenssonTrelleborg6001:51:04
226AndersHedinHöllviken6721:51:04
227MarkusAnderssonTrelleborgIntersport4111:51:08
228DavidSasserssonTrelleborg1821:51:40
229RobertHarnischTrelleborgKustjoggarna2411:51:44
230JohanAnderssonLöddeköpinge6221:51:44
231MartinHäggTrelleborg7541:51:52
232JonasOlssonMalmö6441:51:53
233PeterNorénBunkeflostrandTommy Danefors AB5561:51:56
234AndrewFordhamLund7181:52:14
235MagnusLindströmMalmö571:52:24
236JohanPerssonTrelleborg4561:52:24
237AlfWesterbergTrelleborg5421:52:24
238MattiasÖstermanStockholm2801:52:35
239OskarBengtssonTrelleborgTeam Signum501:52:42
240HåkanSamuelssonHöör7381:52:56
241PeterFinnfors7591:52:58
242MatsLundhFalsterboFriskis & Svettis Vellinge3021:53:00
243StaffanEkströmLinköping7101:53:02
244KristerAnderssonMalmöAnderssons Sport Sällskap2851:53:09
245JensRydénBjärredKnowit5021:53:24
246NielsJørgensenTrelleborg7261:53:30
247JohannesAnderssonMalmö5881:53:32
248JohanLimåsArrie2341:53:33
249HansRasmussenIBM klubben5151:53:38
250JerryCarlssonTrelleborg2201:53:39
251BjörnAnderssonSjöbo1231:53:40
252BjörnBennrupFalsterboFriskis & Svettis Vellinge461:53:41
253StellanEkholmSkanörFriskis & Svettis Vellinge4031:53:41
254JohanWallquistYstad7131:53:48
255MatsJellbackSandhemSandhem4781:53:49
256KalleAlbjärMalmöVärnhems Glada Motionärer4151:53:53
257AndersGanslandtLilla BeddingeÖT Smygehuk FF151:53:56
258PerPerssonTrelleborg4221:53:58
259MartinÅrsköldGislövsläge1611:54:01
260JanHerbertsonMalmöHeleneholms IF6871:54:03
261AndreasSimonssonMalmöHalmstads orienteringsklubb6711:54:05
262JohanHedlundKarlskrona6541:54:07
263RobertoAppioLund3681:54:28
264BengtRosenkvistTrelleborgTeam Tre Lyktor6801:54:39
265GabrielNapadowLund4941:54:49
266JonasSvenssonMalmöKnowit1651:54:53
267TorbjörnWahlströmTrelleborg2721:54:56
268SimonSollvénFjärdingslöv3121:54:56
269RobertSandbergFalkenberg1971:55:04
270MartinPerlerydMalmö1001:55:14
271MathiasLindborgTrelleborg2111:55:14
272FredrikDavidssonTrelleborgTeknograd3261:55:21
273JohanSjöbergHuaröd961:55:24
274RobinPerssonTrelleborg5901:55:25
275BjörnDataTrelleborg1201:55:29
276HannuSirviöBeddingestrand1241:55:29
277PelleBergkvistSkegrie7361:55:49
278HenrikHanssonTrelleborg5671:55:50
279MatsPålssonTrelleborgKustjoggarna4511:55:58
280EdvardFångHöllviken3591:55:59
281IgorEgorovLund4681:56:00
282UffeRasmussenSvendborg7211:56:01
283RogerPerssonHässleholm4811:56:18
284MartinSjöbergTrelleborg7671:56:23
285BengtOlssonTrelleborg7561:56:27
286AndersGärdsmarkKlagshamnSveriges Byggindustrier5761:56:35
287RasmusHöglundMalmö1891:56:56
288MattiasBohmMalmö621:57:09
289AndreasLandénTrelleborg1461:57:09
290OscarKinnrellTrelleborg2941:57:11
291AlexanderMöllerLimhamn2291:57:14
292CedrikWremeVellingeTryckfolket3421:57:16
293HåkanKarlssonLund1881:57:21
294JonasFolkstrandTrelleborg2311:57:28
295MagnusBergstenLund2211:57:31
296BoPerssonTrelleborgKustjoggarna3831:57:33
297DanielKarlssonSmygehamn3251:57:36
298LeifJohanssonHöör6851:57:43
299NiklasNorenBeddingestrandÖT Smygehuk FF491:57:45
300PeterDahlLimhamnSpecialelektronik AB371:58:02
301GustavTorissonMalmöTrölsgänget2731:58:05
302HansOlofChristenssonKlagstorp3601:58:11
303FredrikAnderssonKristianstad6971:58:12
304KarlBergströmVallby3761:58:16
305FredrikSmedingeOxieThe Smedinges6771:58:21
306MattiasWrangtorpMörarpTeam Signum2381:58:22
307MikaelKlebeTygelsjö1541:58:37
308MårtenLizénStockholmJeppolino6741:58:39
309RolfLarssonTrelleborg5141:58:45
310DinoTufekMalmö1381:58:47
311MagnusJepsonTrelleborg3881:58:51
312GeraldMcCarthyMalmö2691:58:56
313PeterSvenssonTrelleborg821:59:00
314MartinLeidersdorffTrelleborg5221:59:04
315MathiasKronstrandMalmöMig själv5631:59:59
316JohanWågstamVellinge1392:00:06
317AndreasMagnussonTrelleborgTrelleborgs Hamn AB6322:00:08
318JonasErikssonTrelleborg1122:00:17
319RobertHarvigssonBunkeflostrand3162:00:19
320JohanNarhedMalmö4382:00:23
321AndersStenlund GensGöteborg7532:00:25
322RobertSondénLund2082:00:51
323JonWalterssonStaffanstorpStaffanstorp4602:00:55
324MagnusWallengrenHjärup3872:00:59
325PeterMånssonTrelleborg7002:01:00
326JanBorg NilssontrelleborgHagespissarna7172:01:06
327PerPålssonTrelleborg2332:01:08
328RobertGalambosHöllvikenpartri3412:01:14
329Bengt-erikJohnssonHöllvikenPeab sverige ab2622:01:34
330AndersLjungdalSmygehamnRäddningstjänsten Trelleborg2912:01:41
331ChristerLarssonEntré222:02:11
332ThomasNilssonTrelleborgTrelleborgs Allehanda2502:02:18
333ClaesGunnarssonSkegrie5242:02:26
334OskarWahldenTrelleborgIntersport3232:02:38
335AndreasWahldenTrelleborgIntersport2602:02:39
336MartinSvenssonMalmöAdecco Sweden AB3452:02:43
337MathiasSjölinTrelleborg6472:03:04
338JuliusKratzerLund5542:03:07
339JohanAnderssonTrelleborgAnderssons Sport Sällskap1582:03:17
340LennartAnderssonMalmöIU5682:03:25
341NiklasGelknerKävlingeKCE - Kävlinge Cykel Entusiaster682:03:44
342ErikLundströmSmygehamnEntré182:03:46
343FredrikWegbrattTrelleborgRektorscoachen.se3962:03:54
344SixtenNettranderHöllvikenFriskis & Svettis Vellinge4522:04:03
345FredrikÅkessonHörby1042:04:10
346ThomasLarssonTrelleborg2962:04:12
347StefanCesarOxie1932:04:37
348PerJönssonTrelleborg3002:04:38
349JacobHärnqvistMalmö232:04:42
350EinarValgeirssonTrelleborg1862:04:42
351MagnusThaggAnderslöv7022:05:01
352JakobMobergMalmö5492:05:05
353ErikHanssonSmygehamn3372:05:07
354MattiasKarlsssonTrelleborgTrelleborgs Allehanda6032:05:13
355AndersSixtenssonDalbySofthouse5392:05:18
356JakobWidinLund5842:05:20
357DickWesterbladHässleholm2542:05:31
358TorbjörnMånefjordLekerydLSSK4702:05:38
359MattiasSörensenTrelleborg5662:05:38
360LeifKarlssonTrelleborgOK Kontinent5532:05:42
361DanielNilssonKustjoggarna 7692:05:46
362LarsBennrupHöllvikenFriskis & Svettis Vellinge6512:05:54
363RogerThellTrelleborg192:06:07
364JoakimFreimanTrelleborg6982:06:14
365AlbinKarlssonMalmö2002:06:21
366AntonVikmanHelsingborgJeppolino6732:06:25
367OlofSchermanUddevallaUSK6942:06:35
368MatiasMatssonTygelsjö6082:06:47
369AndersAnderssonTrelleborg72:06:52
370RolandPeterssonTrelleborgRP Sport & Nöjen2902:07:00
371JohnnyAnderssonTrelleborgSkåre5872:07:00
372KlasJönssonSmygehamn6962:07:16
373OskarKarlssonHällekis5212:07:47
374MatsOlssonMalmö7052:08:27
375KentNatermanTrelleborgRäddningstjänsten Trelleborg332:08:30
376JohanSigvardssonTrelleborg2672:08:37
377MårtenSegelmarkLund1362:08:46
378MarcusAkkadMalmö7522:08:47
379PeterTenggrenGenarpKustjoggarna7432:08:51
380HenrikChallisBöste Läge2442:09:09
381DamirSalamaMalmöPixelfilia2022:09:12
382PelleMårtenssonHöllviken3712:09:25
383MatsTängermarkMalmö2582:09:45
384HåkanHanssonAnderslöv4002:09:53
385UrbanStrandbergSmygehamnJägermeister Tour1182:10:08
386UlfDanielssonGislöv2612:10:16
387UlfSvenssonLimhamn362:10:20
388PatrikLjungbäckLund5772:10:20
389MichaelÅslundTrelleborgTeam Signum992:10:22
390AndersNilsson7632:10:41
391AndersSvenssonMalmö1222:10:43
392KristoferHolmqvistSmygehamn6952:11:01
393JanLindenVinslövLindoc1142:11:20
394ThomasHallqvistTrelleborg942:11:22
395HåkanLindahlTrelleborgFriskbyggarna662:11:39
396PerCarlssonLund5362:11:40
397StellanOtterdahlOsbyEljalts AIK2352:11:47
398RuneNewmanHalmstadNitator Stainless Steel1952:12:05
399SimonVarleyJönköpingEngelska Skolan i Jönköping3152:12:22
400BengtFolinSvängstaOk Skogsfalken4282:12:25
401HenrikSjöstrandHöganäsRecipharm6662:12:34
402HenrikWestinÄspö832:13:07
403AlexanderNilssonSvedala6552:13:24
404Berth-ÅkeKnutssonSkanör2372:13:35
405StigFrederiksenRydebäck6692:13:40
406RikardAlemoVellinge6292:13:44
407StefanSimonssonTrelleborg1312:13:53
408AndersHanssonHarlösa6602:14:19
409EricWalldénTrelleborg4342:14:31
410FredrikBrobeckHöör112:14:44
411AndersEliassonSkeneNavåsens FK6502:15:01
412Lars OlofJohanssonTrelleborgFritid IF4922:15:24
413TobiasZipfelLund2222:15:56
414Lars-OlovPerssonLund2162:16:37
415PeterMalmgrenTrelleborgTrelleborg HBK3272:16:37
416ToniLazarevskiTrelleborgTeam LAZA4172:16:52
417MarkusÅkermanTrelleborg702:17:10
418MikaelOlssonGenarpDa Gang712:17:10
419ClaesPedersenSkanör2362:17:42
420PeterChristofferssonKlågeruppartri3632:18:54
421NiklasBengtssonLundJakobs skugga5972:19:45
422MagnusPallaseSödra SandbyRecipharm6642:20:23
423AndersColstrupTrelleborg102:20:24
424BengtSvenssonMaglarp7152:21:21
425ThomasNehlinTrelleborg52:21:32
426RasmusLindbergÖdåkraTeam Signum2392:21:47
427LarsBryggare VestergrenMalmöTrelleborgs Allehanda5512:22:28
428DarminKahrimanMalmöLARA2322:22:49
429RayPearsonTewkesburyAlmost Athletes1012:23:40
430OliverLoranLund6102:24:21
431JhonnyNilssonHöör7702:24:40
432StefanPalmTrelleborg4252:25:23
433MichalBergTrelleborg7252:25:56
434BertWesterbergTrelleborgLK Death Wish6892:29:04
435JohanFrankMalmö2252:29:22
436DavidHolsMalmö7042:29:38
437JimmyOttossonTrelleborg1152:29:57
438JohanLänströmTrelleborg5472:31:20
439BoSimmatTrelleborgGislöv IF922:34:32
440AlexanderMagnussonTrelleborgTeam Hildur3732:35:07
441AndersNilssonTrelleborg2242:35:13
442ChristianFriskVellinge7062:42:02
443HenrikEneskjöldSandhem1322:45:53
444HåkanRamström BlavierSollentuna6312:56:01
445OveForsbergJärfälla6362:56:01
446MatsSvenssonStockholmTorre1722:58:26
447ChristerHallgrenTrelleborg1DNF

Lagtävling

PlatsLagTidLagtid
1IFK Trelleborg4:03:47
Magnus Hansson1:11:14
Magnus Lundberg1:26:02
Håkan Larsson1:26:31
Daniel Erman1:43:22
2Pildammarna4:10:47
Erik Andersson1:22:34
Andreas Kerren1:22:48
Fredrik Olsson1:25:25
Henrik Ekstrand1:26:28
Kenneth Jansson1:35:21
3CrispTeam4:20:06
Kristian Ortner1:21:52
Daniel Tengberg1:28:52
Erik Persson1:29:22
4Intersport4:38:23
Magnus Nilsson1:15:24
Olof Lindberg1:31:51
Markus Andersson1:51:08
Oskar Wahlden2:02:38
Andreas Wahlden2:02:39
5Björnstorps IF4:38:51
Christian Klingebrant1:28:35
Mikael Nilsson1:30:33
Eva Hjort Wirtén1:39:43
Anneli Lindroth2:08:09
6Kustjoggarna4:40:23
Henrik Lindgren1:30:16
Stefan Förare1:33:06
Martin Ganslandt1:37:01
Per Kvist1:39:39
Martin Andersson1:41:11
Thomas Persson1:42:07
Michael Daly1:44:32
Per Saurow1:50:15
Robert Harnisch1:51:44
Margret Louise Gren1:55:34
Mats Pålsson1:55:58
Cina Cederberg1:56:03
Bo Persson1:57:33
Ann-Sofie Martinez Riqué1:59:19
Marlene Berggren2:07:01
Peter Tenggren2:08:51
Evelina Bladh Winborg2:11:46
Joanna Andersson Kristenson2:37:22
7Frosta Multisport4:55:39
Robert Andersson1:34:15
Conny Ständig1:40:22
Anders Marling1:41:02
Marianne Lilja1:51:54
8Team Signum5:07:19
Mattias Wester1:36:25
Tomas Axelsson1:45:15
Anders Sjöström1:45:39
Oskar Bengtsson1:52:42
Mattias Wrangtorp1:58:22
Michael Åslund2:10:22
Rasmus Lindberg2:21:47
9Heleneholm IF Tri Team5:08:04
Fredrik Krantz1:34:31
Olof Ostrander1:44:18
Anki2 Linderoth1:49:15
Anders Ström1:49:25
10ÖT Smygehuk FF5:08:26
Thomas Eriksson1:37:06
Hugo Jystrand1:37:24
Anders Ganslandt1:53:56
Niklas Noren1:57:45
11Heleneholms IF5:14:16
Rikard Särvegård1:28:55
Ulrika Särvegård1:51:18
Jan Herbertson1:54:03
12Friskis & Svettis Vellinge5:16:52
Adam Sweger1:41:53
Hardy Jonshagen1:44:57
Anders Persson1:50:02
Jan Åke Carlsson1:50:39
Mats Lundh1:53:00
Gunilla Fritze1:53:06
Stellan Ekholm1:53:41
Björn Bennrup1:53:41
Camilla Tangvald1:55:53
Sixten Nettrander2:04:03
Kristina Berglund2:05:14
Lars Bennrup2:05:54
13Knowit5:20:47
Mats Klippberg1:43:24
Axel Holtås1:43:59
Jens Rydén1:53:24
Jonas Svensson1:54:53
Ulrika Lindbro1:57:44
14Sveriges Byggindustrier5:32:25
Corfitz Nelsson1:47:38
Charlotta Gottschalk dieden1:48:12
Anders Gärdsmark1:56:35
Madeleine Högberg Olsson2:24:18
15Anderssons Sport Sällskap5:44:12
Hilda Andersson1:48:03
Krister Andersson1:53:09
Klara Andersson2:03:00
Johan Andersson2:03:17
Stina Andersson2:36:51
Maja Andersson2:40:32
16OK Kontinent5:45:41
Simon Yngve1:49:09
Håkan Nyberg1:50:50
Leif Karlsson2:05:42
Lollo Nyberg2:06:56
Lotta Hansson2:12:59
17Jeppolino5:48:29
Jesper Fuhr1:43:25
Mårten Lizén1:58:39
Anton Vikman2:06:25
18Gislöv IF5:59:19
Olav Norheim1:29:15
Åsa Norheim1:55:32
Bo Simmat2:34:32
19Entré5:59:32
Anette Fredlund1:53:35
Christer Larsson2:02:11
Erik Lundström2:03:46
Kerstin Olsson2:08:44
Ann Larsson2:36:52
Elin Persson2:44:37
20partri6:04:30
Anders Palmquist1:44:22
Robert Galambos2:01:14
Peter Christoffersson2:18:54
21Trelleborgs Allehanda6:29:59
Thomas Nilsson2:02:18
Andreas Ekstrand2:05:13
Lars Bryggare Vestergren2:22:28
22Team Hildur6:36:20
Johan Levin1:46:13
Ida Levin2:22:28
Johanna Magnusson2:27:39
Alexander Magnusson2:35:07
Therese Jönsson2:40:24
23Da Gang7:03:48
Anna Andersson2:13:34
Mikael Olsson2:17:10
Sara Åkerman2:33:04